«Евросеть» чекає кризи продажів мобільних пристроїв

ЕвросетьВперше з кризового 2008 року російський ринок мобільних пристроїв, який досяг 225 млрд руб., очікує падіння як у штучному, так і в грошовому вираженні, прогнозує найбільший стільниковий рітейлер «Евросеть». Зниження попиту і споживчої активності на роздрібному ринку, про який “Ъ” попереджав ще в кінці минулого року, офіційно визнають уже всі найбільші російські рітейлери.

Російський ринок мобільних пристроїв в цьому році вперше після кризи 2008 року скоротиться і в штучному, і в грошовому вираженні (на 6-8% за обома показниками) порівняно з 2013-м, випливає зі звіту по ринку мобільних телефонів і смартфонів найбільшого російського стільникового рітейлера «Евросеть».

За підсумками минулого року в Росії було продано 41,6 млн телефонів і смартфонів (на 1% менше, ніж у 2012-му), що в грошовому вираженні еквівалентно 225 млрд руб. (приріст 10%), йдеться в звіті. На позитивну динаміку ринку в грошовому вираженні вплинув зростання частки смартфонів, які зайняли 47% в кількості і 82% у виручці продажу всього ринку в 2013 році. Зростання цього сегмента склав 53% у кількісному вираженні – до 19,6 млн штук – і 35% в грошовому – до виручки у розмірі 185 млрд руб. У той же час смартфони в середньому продовжують дешевшати й стає доступнішим: так, в грудні вже більш ніж 10% пристроїв, проданих на ринку, доводилося на бюджетний сегмент (апарати вартістю до 2 тис. руб.).

При цьому середня ціна смартфона впала за рік на 12% до 9,4 тис. руб.

Наприкінці минулого тижня своїми висновками про підсумки року поділився конкурент «Евросети» мережа «Зв’язкової». За його підрахунками, в минулому році було продано близько 39 млн мобільних пристроїв на суму 215 млрд руб. Таким чином, у натуральному вираженні продажі скоротилися на 1%, а в грошовому обігу зросли на 12%, оцінює «Связной».

Але, схоже, настільки благополучні часи в минулому. Виручка рітейлерів від продажу мобільних пристроїв росте, але вже не такими темпами, як раніше. Згідно з попередньою аналітиці «Евросети», обсяг ринку телефонів і смартфонів може зменшитися в 2014 році до 38-39 млн пристроїв, що в грошовому вираженні буде еквівалентно приблизно 200-210 млрд руб. За першим показником ринок вперше може відкотитися на рівень нижче 2011 року. У поточному році ринок відкотиться на показники нижче рівня 2011 року, додає президент «Евросети» Олександр Маліс. «У 2014 році зростання продажів смартфонів буде незначним, що стане абсолютно нормальним явищем: жоден ринок не може постійно демонструвати двох – і тризначні цифри динаміки розвитку»,- передав “Ъ” гендиректор групи «Связной» Майкл Тач. У той же час, на його думку, активно будуть рости окремі категорії пристроїв, наприклад, LTE-смартфони.

Висновки «Евросети» підтверджують спостереження “Ъ” про падіння споживчої активності, зниження попиту і темпів зростання роздрібних продажів (“Ъ” повідомляв про це в номері від 23 грудня). У п’ятницю, звітуючи про результати продажів, найбільший продавець побутової техніки і електроніки «М.відео» визнав «зниження споживчої активності, особливо в регіонах». Ще раніше так само вчинив лідер російського продуктового рітейлу «Магніт», вперше за довгий час зафіксувавши зниження споживчої активності і переорієнтацію покупців на більш дешеві товари.

2014 рік виявиться несприятливим для всього ринку, скептичний Олександр Маліс. Цей рік стане останнім для багатьох регіональних і локальних мереж. Гравці, яким вдасться вийти за нуль, можуть вважати це великим успіхом, міркує він. Останній раз подібні потрясіння відбувалися в кризові 2008-2009 роки, після чого ринок стільникового рітейлу зазнав радикальні зміни. Так, збанкрутували і були змушені піти з ринку навіть деякі його лідери, такі як Dixis, «Бета Лінк» і «Цифроград», а найбільші російські стільникові оператори приступили до активного будівництва власної стільникового роздробу.