«Мосенергозбут» займеться продажами електротехніки в онлайні і роздрібі

МосенергозбутГоловний постачальник електроенергії для Москви і Московської області займає все нові бізнес-ніші. У минулому році керуючий директор з комерційних послуг Геннадій Стрєльцов запустив в Підмосков’ї повноцінний роздрібний магазин та інтернет-майданчик під брендом «МЕМ-світло», а до 2015 року сподівається організувати цілу мережу. В наступному році продажу електротехніки принесуть компанії близько 200 млн руб., сподівається він.

Ідея створити мережу «МЕМ-світло» у збутової компанії виникла після відкриття міні-магазину на базі офісу «Мосенергозбут – центр продажів» на півдні Москви в 2010 році. «Ми закуповували величезну кількість продукції для власних потреб, постачальники давали хороші знижки. На цьому можна було заробити, і ми вирішили розвивати справжню роздрібну торгівлю», – розповідає заступник директора з комерційних послуг Геннадій Стрєльцов.

Компанія постійно розвиває додаткові напрямки діяльності: встановлює прилади обліку, енергозберігаючі вікна, кондиціонери, додає він. При цьому, наприклад, існує природне обмеження для росту послуг, пов’язаних з установкою обліку: термін служби лічильника 15 років, і коли «Мосенергозбут» забезпечить ними всіх клієнтів, доходи від цього напрямку знизяться.

«Ми змушені були дивитися і на інші галузі розвитку», – пояснює пан Стрєльцов. Перший повноцінний магазин під брендом «МЕМ-світло» компанія відкрила в 2012 році у Видному. В минулому році його виручка склала до 1-1,5 млн руб. на місяць. Другий невеликий магазин відкрився в Можайську в січні 2013 року, у планах – Митищі і Павловський Посад.

«Виручка буде зростати разом з впізнаваністю бренду і оптимізацією асортименту», – розраховує р-н Стрільців. Спочатку в компанії вважали, що основними споживачами стануть домогосподарства, але замість цього в «МЕМ-світло» потягнулися професійні електрики і майстри. «Популярністю користуються кабель, трансформатори струму, щити, тобто обладнання, яке більшою мірою призначений для професіоналів», – констатує пан Стрільців. До 2015 року виручка кожного з магазинів повинна зрости до 3-3,5 млн руб. на місяць, а кількість – до десяти майданчиків, розповідає він.

Обсяг інвестицій пан Стрєльцов не розкриває, відзначаючи, що витрати будуть мінімальні і підуть в основному на купівлю обладнання. Мережа магазинів «Мосенергозбут» планує розгорнути в основному в Підмосков’ї. У Москві занадто велика конкуренція, а в деяких містах за МКАД електротовари або дуже дорогі, або їх зовсім немає, так що зайти на ринок простіше.

«Наприклад, у Видному нашими конкурентами могли б стати ОБІ і «Ашан». Але, з одного боку, вони знаходяться досить далеко від офісів, з іншого – це все-таки магазини для людей, а ми зараз все більше орієнтуємося на професійного споживача», – говорить Геннадій Стрєльцов. Купити обладнання «МЕМ-світло» можна і через однойменний сайт. Причому інтернет-майданчик приносить основну частку прибутку: через Інтернет покупці замовляють дрібнооптові партії товару. СНП або керуюча компанія купує відразу 100 лічильників, невеликий завод – 200 лампочок і т.д.

У минулому році виручка від торгівлі на роздрібних майданчиках і продажу дрібнооптових партій товарів через інтернет-магазин склала близько 100 млн руб. В цьому році Геннадій Стрільців розраховує збільшити оборот до 200 млн руб. (виручка «Мосенергозбуту» за 2012 рік по РСБО склав 213,5 млрд руб.). «Зараз все більше збутових компаній починають активно розвивати додаткові напрямки бізнесу. В Європі збутових компаній взагалі важко вижити без інших джерел доходу. Тому французький холдинг EDF активно займається не тільки виробництвом і продажем енергії, але і інжиніринговим бізнесом, колеги з Польщі продають побутову техніку разом з контрактами на електроенергію», – перераховує Геннадій Стрєльцов.

Про те, наскільки швидко буде розвиватися додатковий бізнес «Мосенергозбуту» і перевищить кількість магазинів десять майданчиків, стане ясно до кінця року, коли компанія підведе підсумки роботи. Онлайн-магазин «Мосенергозбуту» буде особливо цікавий оптовикам, вважає провідний аналітик інтернет-магазину Yonamart Михайло Микало. Правда, для подвоєння виручки, на яку сподівається компанія, майданчик необхідно просувати, додає він. Втім, навіть квитанції за світло можуть допомогти в рекламі інтернет-магазину. За допомогою онлайн-магазину «Мосенергозбут» хоче впливати на споживачів покоління e-commerce, наприклад, популяризації лічильників електрики, вважає р-н Микало. Великий додатковий асортимент розширює семантичне ядро майданчики для просування в Інтернеті. «Можливо, взимку вони будуть торгувати не надувними басейнами, а лижами», – припускає експерт.